Kwas foliowyHistoria kwasu foliowego

Kwas foliowy (z łac. folium - liść) jest witaminą z grupy B odkrytą dość przypadkowo na przełomie lat 30-tych i 40-tych dwudziestego wieku.

Właściwości lecznicze drożdży znano już od wieków. W polskich dziewiętnastowiecznych farmakopeach można znaleźć informację, że Faex medicinalis (drożdże lekarskie) używane były w recepturze do sporządzania pigułek, stosowano je jako środek witaminowy w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego i schorzeń skórnych. Liczni ówcześni badacze próbowali znaleźć składnik drożdży decydujący o ich właściwościach leczniczych.

Próbę taką podjął też angielski lekarz Lucy Wills, który przeprowadził następujący eksperyment: u małp zastosował dietę wywołującą niedokrwistość, która ustąpiła po podaniu zwierzętom autolizowanych drożdży. W 3 lata później Wills z Evansem potwierdzili przydatność kliniczną preparatów drożdży u pacjentów chorych na niedokrwistość megaloblastyczną.

Kolejni badacze - Stockstad i Mauming wykazali, że kurczęta potrzebują do wzrostu nieznanego dotąd czynnika, który nazwali faktorem U. Znajdował się on w drożdżach, otrębach i lucernie. W 1941 roku Mitchell, Shunell i Wiliams otrzymali ze szpinaku związek, który nazwali kwasem foliowym. W roku 1946 Augier wraz ze współpracownikami zsyntetyzował kwas pteroiloglutaminowy.

W latach pięćdziesiątych stwierdzono związek między wadami cewy nerwowej, a dietą. Przypadki takie obserwowane były w grupach o niskim standardzie socjo-ekonomicznym i nasilały się u dzieci, które poczęte były w okresie zimowym oraz wczesną wiosną (tłumaczy się to dietą matek w okresie zimowym). W 1991 roku angielscy badacze wykryli, że u potomstwa kobiet, których pierwsze dziecko miało wadę cewy nerwowej, ryzyko ponownego wystąpienia wady jest o 75% mniejsze, w przypadku, gdy przed poczęciem przyjmowały one kwas foliowy. Kolejne badania przeprowadzone wkrótce potem na kobietach węgierskich potwierdziły tezę.

Tak liczne dowody, potwierdzające związek suplementacji kwasu foliowego i występowania u noworodków wady cewy nerwowej spowodowały, że w październiku 1992 roku U.S. Public Health Service oficjalnie zaleciło przyjmowanie kwasu foliowego w dawce 0,4 mcg przez kobiety w wieku rozrodczym.

Lek. med. Anna Matyja
 © Gedeon Richter Marketing Polska 2013. All rights reserved

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowanie produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

FOLIK (Acidum folicum) Skład: 1 tabletka zawiera 0,4 mg kwasu foliowego. Postać farmaceutyczna: Tabletki. Tabletki barwy jasnożółtej, okrągłe obustronnie płaskie. Wskazania: Zapobieganie niedoborom kwasu foliowego u kobiet przed poczęciem i we wczesnym okresie ciąży, w celu zmniejszenia ryzyka powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na kwas foliowy, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Gedeon Richter Polska Spółka z o.o. ul. ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki. Podmiot prowadzący reklamę: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o., ul. Królowej Marysieńki 70, 02-954 Warszawa. tel. +48-22-593-93-00, fax: +48-22-642-23-54. 24-godzinny System Informacji Medycznej oraz zgłaszanie działań niepożądanych: +48-22-755-96-48 Adresy e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.